top tlo

Sobota 8:00 - 9:00
Niedziela i święta NIECZYNNA

Znajdź grób swoich bliskich

wejdź na icmentarze.pl i znajdź grób swoich bliskich

Czytania

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
  1. Dzień powszedni - wspomnienie św. Jerzego, męczennika

(Dz 11, 19-26)
    Ci, których rozproszyło prześladowanie, jakie wybuchło z powodu Szczepana, dotarli aż do Fenicji, na Cypr i do Antiochii, głosząc słowo samym tylko Żydom. Niektórzy z nich pochodzili z Cypru i z Cyreny. Oni to po przybyciu do Antiochii przemawiali też do Greków i głosili Dobrą Nowinę o Panu Jezusie. A ręka Pańska była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana. Wieść o tym doszła do uszu Kościoła w Jeruzalem. Wysłano do Antiochii Barnabę. Gdy on przybył i zobaczył działanie łaski Bożej, ucieszył się i zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu; był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. Pozyskano wtedy wielką liczbę wiernych dla Pana. Barnaba udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy go znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

(Ps 87 (86), 1b-3. 4-5. 6-7)

Refren: Wszystkie narody, wysławiajcie Pana

Gród Jego wznosi się na świętych górach,
    umiłował Pan bramy Syjonu
    bardziej niż wszystkie namioty Jakuba.
    Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie,
    miasto Boże.

Wymienię Egipt i Babilon wśród tych, którzy mnie znają.
    Oto Filistea, Tyr i Etiopia,
    nawet taki kraj tam się narodził.
    O Syjonie powiedzą: "Każdy człowiek urodził się na nim,
    a Najwyższy sam go umacnia".

Pan zapisuje w księdze ludów:
    "Oni się tam narodzili".
    I tańcząc, śpiewać będą:
    "Wszystkie moje źródła są w tobie".

(J 10, 27)
    Moje owce słuchają mego głosu, Ja znam je, a one idą za Mną.

(J 10, 22-30)
    Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: "Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!" Rzekł do nich Jezus: "Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy".

2. Od odpowiedzi na pytanie: Kim jest Jezus? zależy stopień zaangażowania się w to, co głosi. Żydzi są zakłopotani. Widzą znaki, widzą Nauczyciela, ale wszystko jest inne, niż się spodziewali. Owce słuchają głosu pasterza, znają go, idą za pasterzem. Wątpliwości pojawiają się na rozstaju dróg, zmuszają do podjęcia decyzji. Wiara nie będzie się rozwijała, jeśli nie będzie podejmowany ciągle na nowo trud wyboru.

o. Tomasz Zamorski OP, "Oremus" Okres Wielkanocny 2009, s. 96

3. MARIA TREBEN

Zdrowa dieta z ziołami. Biblioteka Apteki Pana Boga

Jak w bardzo prosty sposób zadbać o zdrowie i urozmaicić swoją dietę? Najlepiej trzymać się sprawdzonej od wieków metody – sięgnąć po zioła! Mimo rosnącej świadomości zbawiennych skutków ziołolecznictwa, naturalne kuracje wciąż pozostają nieodkryte i niedocenione. Łatwiej sięgnąć po gotowe leki niż przygotowywać odpowiedni środek samemu…