top tlo

Sobota 8:00 - 9:00
Niedziela i święta NIECZYNNA

Znajdź grób swoich bliskich

wejdź na icmentarze.pl i znajdź grób swoich bliskich

Czytania

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
  1. Czytania na poniedziałek, 29 maja 2017

Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy

(Dz 19,1-8)
    Kiedy Apollos znajdował się w Koryncie, Paweł przeszedł okolice wyżej położone, przybył do Efezu i znalazł jakichś uczniów. Zapytał ich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy przyjęliście wiarę? A oni do niego: Nawet nie słyszeliśmy, że istnieje Duch Święty. Jaki więc chrzest przyjęliście? - zapytał. A oni odpowiedzieli: Chrzest Janowy. Jan udzielał chrztu nawrócenia, przemawiając do ludu, aby uwierzyli w Tego, który za nim idzie, to jest w Jezusa - powiedział Paweł. Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa. A kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich. Mówili też językami i prorokowali. Wszystkich ich było około dwunastu mężczyzn. Następnie wszedł do synagogi i odważnie przemawiał przez trzy miesiące rozprawiając i przekonując o królestwie Bożym.

(Ps 68,2-7)
    REFREN: Śpiewajcie Bogu wszystkie ludy ziemi

Bóg wstaje i rozpraszają się Jego wrogowie,
    pierzchają przed Jego obliczem ci, którzy Go nienawidzą.
    Jak dym przez wiatr rozwiany,
    jak wosk, co rozpływa się przy ogniu,
    tak giną przed Bogiem grzesznicy.

A sprawiedliwi cieszą się i weselą przed Bogiem,
    i rozkoszują radością.
    Śpiewajcie Bogu, grajcie Jego imieniu,
    równajcie drogę przed Tym, który dosiada obłoków.

Ojcem dla sierot i wdów opiekunem
    jest Bóg w swym świętym mieszkaniu.
    Bóg dom gotuje dla opuszczonych,
    jeńców prowadzi ku lepszemu życiu.

(Kol 3,1)
    Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga.

(J 16,29-33)
    Uczniowie rzekli do Jezusa: Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie trzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś. Odpowiedział im Jezus: Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie - każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat.

2. Rozważanie na poniedziałek, 29 maja 2017

Św. Urszula Ledóchowska (1865-1939) była osobą pełną optymizmu, pogody ducha i niespożytej energii, a jednocześnie ofiarną i skłonną do poświęceń. Wiemy o tym nie tylko z jej własnych słów, ale też z ilości i rozmachu jej zaangażowań. Sama mówiła o sobie, że ma upodobanie do „śmiałych, hazardowych wyczynów”. Przeszła przez życie, czyniąc wiele dobra. „Naszą polityką jest miłość. I dla tej polityki jesteśmy gotowe poświęcić nasze siły, nasz czas i nasze życie” – powtarzała.

Marek Rojszyk OP, „Oremus” Okres Wielkanocny 2006, s. 175

3. Książka dnia, 29 maja 2017

św. Urszula Ledóchowska
    Stać się piórem w Jego ręku. Listy do przyjaciółki z młodości
    Prywatna korespondencja jest niczym dziurka od klucza do drzwi serca, przez którą - na poły uprawnieni, a na poły nie - możemy zajrzeć i ujrzeć to, co w nim najcenniejsze. Listy św. Urszuli ukazują młodą dziewczynę porwaną miłością do Jezusa. Co ważne, to obraz nieskrępowany usztywniającymi ściegami hagiografii. Zresztą, nawet najlepsza biografia nie powie nam o świętych tak wiele jak ich własne słowa. W listach św. Urszuli napotkamy także portret ich adresatki - Ilzy von Düring - protestantki poszukującej "prawdziwej wiary". Historia niezwykłej znajomości tych dwóch młodych kobiet przypomina, że w życiu każdego z nas Stwórca przygotował miejsce na przyjaźń, miejsce, w którym karmi nas, gdy jesteśmy zmęczeni trudem drogi. Dopowiedzmy przy tym, że przyjaciel jest darem miłości Boga i pomocą na drodze do Niego samego.